90 212 689 1881 info@crassolutions.com

Need help or have a question?
+90 (212) 689 1881

Industries – Industrials – Oil and Gas Industry – Oil Flux Specialty Chemicals

Oil Flux Specialty Chemicals

Technical Service

You can contact our Customer Technical Service team for more detailed information about our products and services. Our team will provide the information you need directly and asap.

+90 (212) 689 1881
info@crassolutions.com

Dünya petrol ve doğal gaz rezervlerine bakıldığında, eşit bir dağılımdan söz edilemez; kimi ülkeler kaynak açısından zengin iken, kimi ülkeler ise diğer ülkelere bağımlı konumda bulunmaktadır. Rezervlerdeki bu asimetriye ek olarak, arz/talep dengesindeki dalgalanmalar ve paritelerdeki volatilite de dikkate alındığında, petrol ve doğal gaz endüstrisi, uluslararası ilişkilerde belirleyici jeopolitik bir unsur haline gelerek, küresel entegrasyonu reelpolitik açıdan zorunlu kılmıştır.

Özellikle Türkiye gibi petrol ve doğal gaz rezervleri bağlamında oldukça kısıtlı imkanlara sahip bir ülkenin uygulaması gereken en stratejik yaklaşım, petrol ve doğal gaz kaynaklarına erişimin en etkin ve sürdürülebilir bir biçimde yönetilmesi olmalıdır.

CoO

Üretici - Ürün Adı (Detayları)

TDS

SDS

RfP

ABD

Oil Flux Americas - Oil Flux™ W10 / W20 / W30 (Drag Reducing Agents)

ABD

Oil Flux Americas - Oil Flux™ WPF (Parafin/Wax Ayrıştırıcı)

ABD

Oil Flux Americas - Oil Flux™ WAS (Asfaltan İnhibitörü)

ABD

Oil Flux Americas - Oil Flux™ P50 (Geri Kazanım Ajanı)

ABD

Oil Flux Americas - Oil Flux™ SWO (Emülsiyon Kırıcı)

ABD

Oil Flux Americas - Oil Flux™ SBH (Anti-Embedment)

ABD

Oil Flux Americas - Oil Flux™ SCF (Bakteri Önleyici/Biyosit)

ABD

Oil Flux Americas - Oil Flux™ SCA (Korozyon İnhibitörü)

ABD

Oil Flux Americas - Oil Flux™ S16 (Köpük Giderici/Önleyici)

ABD

Oil Flux Americas - Oil Flux™ SH2 (Hidrojen Sülfür Tutucu)

ABD

Oil Flux Americas - Oil Flux™ BTI (Temizleme Ajanı)

Oil Flux Americas

Oil Flux Americas provides customers with specialty oilfield chemical additive products that eliminate the profit-robbing crude oil production and flow stream bottlenecks. Oil Flux Specialty Chemicals work speedily and safely, improving clients’ economic performance while reducing environmental impact and health, safety, and environmental risk.

oilfluxamericas.com

Have a Question?

CRAS Solutions is more than a traditional distributor. Not only do we offer best-in-class products in the chemical industry, but we also work hand-in-hand with our suppliers and customers to streamline their manufacturing processes and maximize profitability.

Do you have any questions regarding our products and services? Contact us today or fill out the form. Our customer technical service team will get back to you as soon as possible.

Contact us

To keep up-to-date with the latest developments in our products and services

∼ follow us on social media platforms ∼

The Chemical Distribution and Consultancy Company

We partner with world-class suppliers to provide our customers with the highest-quality products required to support their growth-focused activities through our strategic network and drive their manufacturing to the next level. While improving the quality of our daily activities and meeting the high demand of our customers, we strive to combine economic success with environmental protection and social responsibility.

+90 (212) 689 1881·+90 (212) 689 0902·info@crassolutions.com